Urbex Opuszczona Kopalnia

Kopalnia rudy Żarki IV - krótka historia


Cześć, dzisiaj opowiem wam o pewnym ciekawym miejscu na Śląsku. Kiedy myślimy o górnym Śląsku z reguły stają nam przed oczami wizję kopalń węgla kamiennego, brunatnego czy niezliczone zakłady produkcyjne czy huty. Śląsk to także kopalnie rudy żelaza, w mniejszej ilości i może mniej znane. Jedną z nich była kopalnia rudy Żarki IV, którą odwiedziliśmy w tym roku.

Powstanie kopalni


Kopalnia rudy Żarki IV była częścią zespołu kopalń rudy żelaza w Żarkach, który obejmował także kopalnie Żarki I, II i III. Zespół ten należał do Przedsiębiorstwa Górniczego Rud Żelaza w Częstochowie, które było odpowiedzialne za wydobycie i przeróbkę rudy żelaza w regionie. Kopalnia rudy Żarki IV została uruchomiona w 1955 roku, jako ostatnia z czterech kopalń w Żarkach. Znajdowała się w odległości 1100 m na północny wschód od kopalni Żarki III. W kopalni wybudowano dwa szyby o obudowie drewnianej: główny o wymiarach 3,9 x 1,93 m i głębokości 72,33 m oraz pomocniczy o wymiarach 3,2 x 1,85 m i głębokości 71,93 m. Warunki głębienia szybów były bardzo trudne ze względu na zawodnione piaski i muły.

Funkcjonowanie kopalni


W kopalni rudy Żarki IV pracowało około 200 górników, którzy wydobywali rocznie około 60 tysięcy ton rudy. Rudy te były transportowane koleją do huty w Częstochowie i Katowicach. Kopalnia wykorzystywała metodę komorowo-filarową, polegającą na pozostawianiu filarów z rudy w celu podparcia stropu. Wydobycie odbywało się na trzech poziomach: 50, 65 i 80 m.

Zamknięcie kopalni


Kopalnia rudy Żarki IV zakończyła swoją działalność w 1975 roku. Powodem tego była nierentowność wydobycia i niska jakość rudy, która nie spełniała wymagań hutniczych. Ponadto, kopalnia była narażona na zagrożenia naturalne, takie jak podziemne wody i gaz ziemny. Po zamknięciu kopalni, szyby zostały zalane a w ich miejscu pozostał tylko las i kilka niszczejących zapomnianych zabudowań technicznych i zaplecze socjalne.

Podsumowanie


Kopalnia rudy Żarki IV była ważnym elementem gospodarki i kultury regionu częstochowskiego. Jej historia pokazuje zarówno sukcesy, jak i trudności związane z wydobyciem rudy żelaza. Jej pozostałości są świadectwem realnej przeszłości i atrakcją turystyczną dla miłośników zapomnianych gruzowisk. Mam nadzieję, że ten post był dla Ciebie interesujący. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zapomnianych już miejscach zapraszam do moich innych postów.


Zapraszam do zdjęć i video:



Popularne posty z tego bloga

Pałac Mirów w Książu Wielkim

Urbex Isbell Seeds USA